«Կանանց աջակցման կենտրոն» ՀԿ Մրցույթի Հրավեր
«Կին իրավապաշտպանները քայլեր են ձեռնարկում Հայաստանում գենդերային բռնության դեմ» (2020-2022 թթ) ծրագիր, որն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ
ՆԵՐԱԾՈԻԹՅՈՒՆ
Այս ծրագիրը իրականացվելու է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի» հետ համատեղ, Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ` յոթ ամսվա ընթացքում (2021 թվականի մարտ-հոկտեմբեր):
Ծրագրի նպատակն է նպաստել պետության կողմից անհրաժեշտ ընթացակարգերի ընդունմանը`կանխելու և պաշտպանելու կանանց ԸԲ/ԳԲ-ից և բարձրացնել պետության կարողությունը` ԸԲ/ԳԲ-ին արդյունավետ, զգայուն և բազմաբնույթ արձագանքելու համար:
Սույն ծրագրի նպատակն է ուսումնասիրել ԸԲ/ԳԲ-ի վերաբերյալ ոստիկանության ընթացակարգերը`«Կին իրավապաշտպանները քայլեր են ձեռնարկում Հայաստանում գենդերային բռնության դեմ» (2020-2022 թթ) ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ։
Ծրագրի համակարգող Մարո Մաթոսյանի ընդհանուր ղեկավարության և անմիջական հսկողության ներքո, ընտրված փորձագետները պետք է աջակցեն ծրագրի համակարգողին ոստիկանության ընթացակարգերի մշակման և վերանայման գործընթացում, ներառյալ պետք է ունենան ոստիկանության հետ հանդիպումներ և այս ոլորտի մասնագետների հետ քննարկումներ:
ՓՈՐՁԱԳԵՏՆԵՐԻ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ
Ընտրված փորձագետները պետք է մշակեն և վերանայեն ոստիկանության ընթացակարգերը և առաջարկեն անհրաժեշտ բարեփոխումներ:
Տեղական փորձագետը պետք է․
- Ուսումնասիրի ոստիկանության ընթացակարգերը
- Քննարկի ընթացակարգերի թերությունները միջազգային փորձագետի հետ
- Առաջարկի և ներկայացնի փոփոխությունները
- Վերջնականացնի և մշակի ոստիկանության ընթացակարգերի փոփոխությունների ամբողջական փաթեթը՝ միջազգային փորձագետի հետ համատեղ։
Միջազգային փորձագետը պետք է․
- Վերահսկի տեղական փորձագետին
- Վերջնականացնի և մշակի ոստիկանության ընթացակարգերի փոփոխությունների ամբողջական փաթեթը՝ տեղական փորձագետի հետ համատեղ։
Արդյունքներ
- Մշակել և վերանայել ոստիկանության ընթացակարգերը
- Համագործակցել սոցիալական աշխատողների և փաստաբանների հետ, ովքեր աշխատում են ԸԲ/ԳԲ վերապրած անձանց հետ։
- Համագործակցել պետության և ոստիկանության հետ՝ ընթացակարգերը բարելավելու համար։
Հաղորդակցությունները պետք է լինեն նպատակային, կառուցվածքային և արդյունավետ։
ՊԱՀԱՆՋՆԵՐ
Տեղական և միջազգային փորձագետները պետք է ունենան:
ա) Որակավորում ԸԲ/ԳԲ ոլորտում
բ) Առնվազն 5 տարվա մասնագիտական փորձ՝ նմանատիպ ոլորտում
գ) Ոստիկանության հետ ԸԲ ոլորտում աշխատելու փորձ
դ)Հայաստանում ԸԲ/ԳԲ–ին առնչվող մեխանիզմների հետ աշխատելու ունակություն և փորձ
ե) Գենդերային զգայունություն
զ) Տարաբնույթ աշխատանքներ կատարելու, նոր նախաձեռնություններ անելու և արդյունավետ աշխատելու ունակություն և փորձ
է) Միջազգային լավագույն փորձի տիրապետում
ը) Գրավոր, բանավոր և միջանձնային հաղորդակցության գերազանց հմտություններ
Ակնկալվում է, որ տեղական փորձագետը հասանելի լինի ծրագրի ողջ ընթացքում` ըստ հաստատված 7-ամսյա ծրագրի, իսկ միջազգային փորձագետը` ըստ հաստատված 3-ամսյա ծրագրի:
ՊԱՀԱՆՋՎՈՂ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐ
Տեղական և միջազգային շահագրգիռ փորձագետները պետք է ներկայացնեն հետևյալ փաստաթղթերը/տեղեկությունները․
- Մանրամասն առաջարկ և նախկին փորձի պորտֆոլիո
- Ուղեկցող նամակ, որտեղ ներկայացվում է, թե ինչու եք դուք այս հանձնարարականի համար ամենահարմար թեկնածուն։
Հայտը պետք է ուղարկել [email protected] էլ․ հասցեով, մինչև 2021 թվականի Փետրվարի 27-ը, ժամը 17։00-ը, որպես վերնագիր նշելով՝ «Ոստիկանության ընթացակարգերի մշակում»։

“Women’s Support Centre” NGO
Project: Women human rights defenders stepping up against gender based violence in Armenia funded by the European Union
INTRODUCTION
This project will be implemented jointly with the Coalition to Stop Violence against Women with the financial support of the European Union for the period of seven months (March – October 2021).
The aim of the project is to contribute to the adoption of necessary procedures by the State to prevent and protect women from DV/GBV and increase State’s capacities to provide effective, sensitive and multi-sectorial response to DV/GBV.
The objective of this Terms of Reference is to explore the police procedures concerning the DV/GBV in the frame of“Women human rights defenders stepping up againstgender based violence in Armenia” funded by the European Union project.
Under the overall guidance and direct supervision of project’s coordinator Maro Matosian, the selected experts will be responsible to assist the project coordinator in developing and reviewing the police procedures, including meetings with police and discussion with the specialists in this field.
EXPERT’S RESPONSIBILITIES
The selected experts should develop and review the police procedures and offer the necessary amendments for the reforms.
Local expert should:
- Explore the police procedures
- Discuss the shortcomings with the international expert
- Offer and present amendments
- Finalize and develop full package of police procedures together with international expert
International expert should:
- Review the police procedures
- Supervise the local expert
- Finalize and develop full package of police procedures together with local expert
Deliverables:
- Develop and review the police procedures
- Communicate with social workers and lawyers working with DV/GBV survivors
- Collaborate with the State and police for improving the procedures
The communications need to be well-targeted, structured and effective․
REQUIREMENTS
The local and international experts should have:
- a) Qualification in the field of DV/GBV
- b) A minimum of 5 years of professional experience in the related field
- c) Experience in working with police for DV cases
- d) Capability and proven experience in working with DV/GBV mechanisms in Armenia
- e) Gender Sensitivity
- f) Ability and proven experience in multi-tasking, in taking initiative and working effectively under pressure
- g) Familiarity with international best practices
- h) Excellent written, oral and interpersonal skillsThe local expert is expected to be available throughout the duration of the project to produce and make available the various deliverables as per an established 7-month project and the international expert for 3-months.
REQUIRED DOCUMENTS:
Interested local and International experts must submit the following documents/information to demonstrate their qualifications:
- A detailed Proposal and Portfolio of past experience
- Cover letter explaining why you are the most suitable candidate for this assignmentApplications should be submitted by no later than 5 pm on 27 February 2021 through an email titled Development of Police procedures to the following email address: [email protected]