Ընդդեմ կանանց նկարտամբ բռնության կոալիցիայի անդամ կազմակերպությունները Նյու Յորքում մասնակցել են Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի 68-րդ նստաշրջանին (CSW68)։
Մասնակիցները ներկայացրել են հայաստանյան իրավիճակը կանանց իրավունքների ոլորտում: Մասնավորապես՝ գենդերային բռնության վերաբերյալ տարբեր քննարկումների ժամանակ շեշտադրվել է հակամարտությունների ազդեցությունը գենդերային բռնության խորացման, դրա հետևանքների հաղթահարման վրա: Մասնակցությունը նմանատիպ ֆեմինիստական հավաքներին հզորացնում է պայքարը կանանց իրավունքների և բռնությունից զերծ կյանքի համար:
Հանձնաժողովի ամենամյա նիստը գենդերային հավասարության և կանանց ու աղջիկների հզորացման վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ամենամեծ գլոբալ հավաքն է: Նստաշրջանի այս տարվա առաջնային խորագիրն էր «Ավելի արագ հասնել գենդերային հավասարության և հզորացնել բոլոր կանանց ու աղջիկներին՝ հասցեագրելով աղքատությունը»:
«ՄԱԿ Կանանց կարգավիճակի հարցերով հանձնաժողովի 68-րդ նստաշրջանին (CSW68) մասնակցությունը մի կողմից հնարավորություն տվեց ներկայացնել հայաստանյան իրավիճակը կանանց իրավունքների ոլորտում և մասնավորապես՝ գենդերային բռնության վերաբերյալ տարբեր քննարկումների ժամանակ, մյուս կողմից՝ այն լավ հարթակ էր համագործակցության ընդլայնման, նոր կապերի ձեռքբերման տեսանկյունից: Մասնակցթությունը տարբեր ֆեմինիստական հավաքներին զինեց նաև մեծ էներգիայով շարունակելու պայքարը կանանց իրավունքների խթանման համար»,- նշում է Կոալիցիայի անդամ Կանանց ռեսուրս կենտրոնի Շահերի պաշտպանության և քաղաքականության մշակման թիմի համակարգող Աննա Հովհաննիսյանը։
Կոալիցիայի անդամ «Ագաթ» հաշմանդամություն ունեցող կանանց իրավունքների պաշտպանության կենտրոն ՀԿ-ի ծրագրերի բաժնի ղեկավար Գայանե Գրիգորյանը լիահույս է՝ ձեռք բերված փորձն ու կապերը կօգնեն Հայաստանում ունենալ ներառական և մատչելի, ինչպես նաև գենդերային և հաշմանդամության տեսանկյունից զգայուն ծրագրեր և ռազմավարություններ։
«Նստաշրջանը շատ կարևոր հարթակ և լավ հնարավորություն էր ներկայացնելու Հայաստանը և «Ագաթ» ՀԿ-ն, ինչպես նաև խոսելու հաշմանդամություն ունեցող տարբեր խմբերի կանանց և աղջիկների, այդ թվում Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված կանանց հիմնախնդիրներից։ Հիանալի հնարավորություն էր նաև տարբեր գործընկերների հետ արժևորելու ինտերսեկցիոնալ համագործակցությունը գենդերային խնդիրները լուծելու, մատնանշելու վերարտադրողական առողջության և գենդերային բռնության հիմնահարցերն ու բացերը տարածաշրջանում»,- ընդգծում է Գրիգորյանը։
Կոալիցիայի անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից ոմանց մասնակցությունը նստաշրջանին հնարավոր էր «Կանանց դեմ բռնության վերացման ՄԱԿ-ի հավատարմագրային հիմնադրամի» աջակցության իրականացվող «Փոփոխելով ընտանեկան բռնության հարցերով օրակարգը Հայաստանում» ծրագրի շնորհիվ։
«Այս ժամանակաշրջանում, երբ հակամարտություններ են սրված և քաղաքացիական տարածքների հետագա կրճատում է տեղի ունենում, ձեր ոգեշնչող տեսլականները հույսի, վճռականության և ճկունության հստակ ուղերձ ունեն: Ֆեմինիստական շարժման կառուցման խթանման կարևորությունն ընդգծելու, երկարաժամկետ, ճկուն և հիմնական ֆինանսավորման կարևորության, տղամարդկանց և տղաների ներգրավման կարևորության վերաբերյալ ձեր դիտարկումները ընդգծում են որոշ գլոբալ օրինաչափություններ՝ գործուն ու ոչ գործուն մոդելների ու դրանց գործարկման ձևի մասին, որոնք ուղղված են կանխարգելելու և վերջ տալու կանանց ու աղջիկների նկատմամբ բռնությանը»,- ասում է «Կանանց դեմ բռնության վերացման ՄԱԿ-ի հավատարմագրային հիմնադրամի» ղեկավար Աբիգեյլ Էրիկսոնը՝ ամփոփելով հիմնադրամից աջակցություն ստացող կազմակերպությունների հանդիպումը:
«Փորձը և դասերը, որոնք դուք փոխանցել եք միջոցառման ընթացքում, առաջնորդել են և կշարունակեն առաջնորդել «Կանանց դեմ բռնության վերացման ՄԱԿ-ի հավատարմագրային հիմնադրամի» աշխատանքն ու գործունեությունը: Միասին մենք ամուր կանգնած ենք «Գլոբալ համերաշխության մի աշխարհ, որտեղ բոլոր կանայք և աղջիկները ապրում են բռնությունից զերծ և վայելում և իրացնում են մարդու իրավունքները» տեսլականը կյանքի կոչելու համար»,- եզրակացնում է Էրիկսոնը:

Coalition to Stop Violence against Women member organizations participated in the 68th Session of the Commission on the Status of Women (CSW68) in New York.
The participants presented the situation in Armenia in the field of women’s rights. In particular, during various discussions on gender violence, the impact of conflicts on the deepening of gender violence and overcoming its consequences was emphasized. Participation in such feminist gatherings strengthens the fight for women’s rights and a life free from violence.
The CSW is the largest global gathering on gender equality and the empowerment of women and girls at the United Nations. The CSW68 priority theme was “Accelerating the achievement of gender equality and the empowerment of all women and girls by addressing poverty”.
“Participation in the 68th session of the UN Commission on the Status of Women (CSW68) at one hand provided an opportunity to present Armenia’s situation in the field of women’s rights, particularly, on gender violence during various discussions. On the other hand, it was a good platform in terms of expanding cooperation and establishing new partnerships. Participation in various feminist gatherings also filled with great energy to continue the struggle for the promotion of women’s rights,” underlined Anna Hovhannisyan, the Advocacy and Policy Development team manager at Women’s Resource Center Armenia, the Coalition member organization.
Gayane Grigoryan, Programs Manager of the Coalition member Agate Rights Defense Center For Women With Disabilities NGO, is hopeful for the gained experience and connections to serve Armenia on its path of becoming more inclusive and accessible, as well as gender and disability-sensitive through different programs and strategies.
“The 68th session was a very important platform and a good opportunity to represent Armenia and Agate NGO, as well as to talk about the problems of women and girls of different groups with disabilities, including forcibly displaced women from Nagorno Karabakh. It was also a great opportunity to value the intersectional cooperation with different partners to solve gender problems, to reveal the issues and gaps of reproductive health and gender violence in the region,” emphasized Grigoryan.
The participation of some of the Coalition member organizations’ representatives in the 68th session was possible thanks to the “Transforming the domestic violence agenda in Armenia” Project supported by the UN Trust Fund to End Violence against Women.
“In a time marked by escalating conflict and the further shrinking of civic spaces, your inspiring remarks illuminated a clear message of hope, determination, and resilience. From emphasizing the importance of fostering feminist movement building to highlighting the critical need for long-term, flexible, and core funding, as well as the importance of engaging men and boys, your contributions highlighted some of the global patterns around what works and how to prevent and end violence against women and girls,” mentioned Abigail Erikson the Chief of the UN Trust Fund as she was summing up the meeting of the organizations supported by the UNTF.
“The experiences and lessons you shared during the event have and will continue to guide the work and operations of the UN Trust Fund. Together, we stand strong in our commitment to realizing the vision of “A world of global solidarity in which all women and girls live free from all forms of violence and enjoy and exercise their human rights”, she concluded.