Հուլիսի 17-ի առավոտյան «Սասնա ծռեր» խմբի կողմից ՊՊԾ գնդի գրավմանը հետևել են ոստիկանության կողմից ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ հետապնդումներ:
Հյուման Ռայթս Հաուս Երևան իրավապաշտպան ցանցը դատապարտում է հուլիսի 17-ին և 18-ին ոստիկանության ուժերի գործողությունները խաղաղ քաղաքացիների նկատմամբ, մասնավորապես՝ անօրինական բերման ենթարկելու, նրանցից շատերին բռնության ենթարկելու, 3 ժամից ավել առանց կարգավիճակ սահմանելու, ինչպես նաև անօրինական վայրում պահելու քայլերը:
Միայն հուլիսի 17-ին ՀՀ ոստիկանությունը բերման է ենթարկել Երևան, Գյումրի և Վանաձոր քաղաքների 140-ից ավել բնակիչ, այդ թվում առնվազն 1 անչափահաս: Հատկանշական է, որ Երևան քաղաքի 100-ից ավելի բնակչի տարել են ոստիկանության զորքերի 1033 զորամաս, որոշ դեպքերում պահել են 6-ից մինչև 30 ժամ: Հանրությանը հայտնի է դարձել նաև հետապնդվող քաղաքացիական ակտիվիստներից մեկի հարազատներին պատանդ վերցնելու մեկ դեպք՝ հարկադրելու նրան ներկայանալ ոստիկանություն: Այս գործելակերպով ոստիկանությունը խախտել է և՛ ՀՀ օրենսդրությունը, և՛ միջազգային բազմաթիվ իրավական փաստաթղթեր:
Այս օրերին ոստիկանությունը առանց հիմնավորված կասկած ներկայացնելու սահմանափակել է ՀՀ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի, խաղաղ հավաքներ իրականացնելու, խոսքի ազատության իրավունքները՝ զրկելով մարդկանց ազատության հիմնարար իրավունքից:
ՀՌՀ Երևանը.
- Հայտարարում է, որ ոստիկանության նման ապօրինի, մարդու իրավունքները և ազատությունները հիմնովին ոտնահարող պահվածքը չի կարող արդարացվել որևէ քաղաքական հանգամանքով:
- Ոստիկանությունից և ԱԱԾ-ից պահանջում է հարգել և պաշտպանել ՀՀ քաղաքացիների իրավունքներն ու ազատությունները, բացառել զենքի գործադրումը, գործել իրավաչափ և հաշվետու:
- Կոչ է անում բոլոր՝ հատկապես հեռարձակող ԶԼՄ-ներին զգայուն գտնվել մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտման խնդիրներում, լիարժեք և համապարփակ լրատվություն տրամադրել այս հարցում՝ միաժամանակ զերծ մնալով թիրախավորված վարկաբեկումներից:
- Կոչ է անում իրավապաշտպաններին, ՀԿ-ներին, հանրային գործիչներին և քաղաքացիներին ձևավորել անվտանգության պատնեշ ոստիկանության և ՊՊԾ գունդը գրաված կողմերի միջև:
- ՄԻՊ-ից պահանջում է աջակցել անվտանգության պատնեշի ձևավորմանը, համարժեք արձագանքել իրավիճակին և ջանքեր գործադրել քաղաքացիների խախտված իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ:
- Կոչ է անում ԵԱՀԿ-ին, Եվրամիության երկրների և ԱՄՆ դեսպանատներին` որպես ՀՀ ոստիկանության վերափոխմանն ու արդիականացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնողների, իրականացնել ոստիկանության գործողությունների մոնիթորինգ:
Ստեղծված իրավիճակում զենքի գործադրման և ցանկացած կողմի զոհերի գնով քաղաքական իրավիճակի հանգուցալուծումն անընդունելի է, և դրա ողջ պատասխանատվությունը կրում է ՀՀ գործող վարչակարգը:

We condemn the activities of the police against peaceful civilians
On July 17 in the morning the occupation of Grand Patrol Service station by “Sasna Tsrer” group was followed by persecutions of peaceful civilians by police officers in the streets.
Human Rights House Yerevan condemns the activities of the police against peaceful civilians on 17th and 18th July: in particular illegal detention, torture, keeping more than 3 hours without defining the status, in places not supposed for detention.
Only during July 17th Armenian Police detained more than 140 people in Yerevan, Gyumri and Vanadzor, including at least one minor. It is noteworthy that more than 100 residents of the city were taken to the 1,033 unit of police troops, in some cases keeping people there from 6 to 30 hours. the and kept to force him to appear to police division. The public has become aware of a case where the family of a civil activist was taken and kept in the police to force the activist to come to police. With these actions the police violated the RA law and a number of international treaties.
During these days the police, without providing reasonable suspicion, restricted the exercise of freedom of movement, rights to peaceful assembly of citizens, rights to freedom of expression, thus depriving people of their fundamental right to freedom.
Human Rights House Yerevan
• Declares that no political factor can justify the illegal behavior of police that violates fundamental human rights and freedoms;
• Demands that the police and National Security Service respect and protect the rights and freedoms of citizens, ruling out the use of weapons, act in legitimate and accountable manner;
• Calls on all, especially the broadcast media, to act sensitively regarding issues of violation of human rights and freedoms, and to provide full and comprehensive information on these issues, at the same time refraining from targeted discrediting;
• Calls on human rights defenders, NGOs, public figures and citizens to create a security barrier between police and occupied patrol service station;
• Demands from Human Rights Defender of Republic of Armenia to assist in creation of security barrier, adequately respond to the situation and make efforts to restore the violated rights of citizens;
• Calls OSCE office, the embassies of European countries and the embassy of USA, as implementers of projects aiming at transformation and modernization of the Armenian police, to carry out monitoring of police activities.
Under the circumstances, resolving the political situation by use of weapons and at the cost of victims from any of the sides is unacceptable; and the whole responsibility is on the ruling regime.