| Մրցույթի հրավեր՝ դատական մշտադիտարկման համար | |
| Մշտադիտարկման նպատակը | Իրականացնել ընտանեկան բռնության դատական գործերի համապարփակ մշտադիտարկում |
| Հետազոտության տևողություն | հունիս 2021թ․ – հունիս 2022թ․ |
| Դիմումների վերջնաժամկետ | մայիսի 24, 2021թ․ |
| Նախատեսված բյուջե | 6000 եվրոյին համարժեք ՀՀ դրամ |
Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիայի մասին
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի առաքելությունն է համատեղ ջանքերով նպաստել կանանց և աղջիկների նկատմամբ գենդերային բռնության նվազմանը՝ կանխարգելման և պաշտպանության մեխանիզմների ամրապնդման միջոցով։ Կոալիցիան առ այսօր արձագանքել է կանանց նկատմամբ բռնության բազում դեպքերի և հանրության լայն շերտերի իրազեկել է կանանց նկատմամբ բռնության համակարգային խնդրի մասին: Կոալիցիայի տարիների ջատագովման աշխատանքների արդյունքում՝ 2017թ. ընդունվեց ընտանեկան բռնությունը կանխարգելող և բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանությունն ապահովող օրենք:
Ծրագրի նկարագրություն
«Կին իրավապաշտպանները քայլեր են ձեռնարկում Հայաստանում գենդերային բռնության դեմ» (2020-2022 թթ․) ծրագիրն իրականացվում է «Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիայի կողմից Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ։ Ծրագրի ընդհանուր նպատակն է նպաստել Հայաստանում կանանց նկատմամբ բռնության վերացմանը:
Ծրագրային ուղղություններն են․
Ա․ Պետության կողմից անհրաժեշտ օրենքների, քաղաքականությունների և մեխանիզմների ընդունումը՝ ուղղված կանանց ընտանեկան ու գենդերային բռնություններից պաշտպանությանն ու կանխարգելմանը, ինչպես նաև պետական մարմինների կարողությունների զարգացում՝ ապահովելու արդյունավետ, զգայուն և բազմաոլորտային արձագանք գենդերային բռնությանը։
Բ․ Բարձրացնել կանանց, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և հասարակության իրազեկվածությունը ընտանեկան և գենդերային բռնության տարածվածության և առկա պաշտպանական մեխանիզմների վերաբերյալ:
Մշտադիտարկման նպատակների ներկայացում
«Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության» կոալիցիան նախատեսում է իրականացնել ընտանեկան բռնության դատական գործերի համապարփակ մշտադիտարկում։
Հետազոտության շրջանակներում անհրաժեշտ է՝
- Մշտադիտարկել ընտանեկան բռնության դատական գործերի՝ նախապես մշակված չափանիշներով ընտրված ընտրանքը՝ գենդերազգայունության և ընտանեկան բռնության օրենքի կիրարկման տեսանկյունից
- Կազմել շահագրգիռ մարմիններին ուղղված առաջարկություններ ոլորտի բարելավման նպատակով
- Կազմել կատարված աշխատանքն ամփոփող զեկույց և ներկայացնել այն համապատասխան մարմիններին։
Պահանջվող որակավորումներ և հմտություններ
- Իրավագիտության, մարդու իրավունքների կամ հարակից գիտությունների մագիստրոսի աստիճան
- Մշտադիտարկումներ և հետազոտություններ իրականացնելու փորձ
- Նվազագույնը երեք տարվա աշխատանքային փորձ մարդու իրավունքների ոլորտում
- Վերլուծական և հետազոտական կարողություններ ու հմտություններ
- Հայերենի գերազանց իմացություն, անգլերենի իմացությունը կդիտվի որպես առավելություն
- Տարբեր կառույցների հետ հաղորդակցման գերազանց հմտություններ
- Ինչպես անհատական, այնպես էլ թիմային աշխատելու հմտություններ
- Արդյունավետ և ճկուն աշխատելու պատրաստակամություն և կարողություն
- Հայաստանում կանանց իրավունքների ոլորտում առկա հիմնահարցերի իմացություն:
Դիմելու ընթացակարգը
Ուղարկեք Ձեր CV-ն, կատարված հետազոտությունների կամ զեկույցների օրինակները և երկու կոնտակտային անձանց տվյալներ [email protected] հասցեին՝ նամակի վերնագրում նշելով «Մշտադիտարկման մրցույթի հայտ»:
Դիմել կարող են ինչպես անհատները, այնպես էլ կազմակերպությունները։ Կազմակերպությունների պարգայում անհրաժեշտ է ուղարկել կազմակերպության կողմից արված մշտադիտարկման կամ հետազոտական աշխատանքների օրինակները, կազմակերպության բուկլետը և կազմակերպության գործունեությանը քաջածանոթ երկու անձանց տվյալներ։
Դիմումների վերջնաժամկետը 2021թ․, մայիսի 24-ն է: Ուշացած դիմումները չեն քննարկվի: Հաշվի առնելով դիմումների քանակը՝ կազմակերպությունը կապ կհաստատի միայն հարցազրույցի փուլ անցած դիմորդների հետ:

| Terms of Reference Court monitoring of domestic violence cases | |
| The goal of the monitoring | To implement comprehensive court monitoring of domestic violence cases |
| Duration of the research | June, 2021 – July, 2022 |
| Deadline for the submissions | May 24, 2021 |
| Estimated budget: | 6000 EUR equivalent in AMD |
About The Coalition to Stop Violence against Women
The Coalition to Stop Violence against Women’s mission is to contribute to the reduction of gender-based violence against women and girls through strengthening prevention and protection mechanisms. Until now, the Coalition has responded to numerous cases of violence against women and raised public awareness of the systemic phenomenon of domestic violence. As a result of years of advocacy work by the Coalition, in 2017 the law on prevention of domestic violence and protection of victims of domestic violence was adopted.
Project Description
The “Women human rights defenders stepping up against gender-based violence in Armenia” project (2020-2022) is being implemented by the Coalition to Stop Violence against Women with the financial support of the European Union․
The overall goal of the project is to contribute to the elimination of violence against women in Armenia.
The specific objectives of the initiative are the following:
- The state adopts necessary laws, policies and mechanisms to prevent and protect women from violence and has greater capacities to provide an effective, sensitive and multi-sectoral response to domestic and gender based violence;
- The awareness of women, civil society organizations and the public at large is increased around the prevalence of gender based violence and existing protection mechanisms.
Presentation of the monitoring objectives
The Coalition to Stop Violence against Women is planning to implement a comprehensive court monitoring of domestic violence cases.
Within the framework of the research it is necessary to:
- Monitor selected domestic violence court cases according to the pre-designed criteria in terms of gender sensitivity and application of the domestic violence law
- Provide recommendations to stakeholders for improving the field
- Develop a comprehensive report based on work done and submit it to relevant bodies.
Required qualifications and skills
- A Master’s degree in Law, Human rights or any other related fields
- Experience in conducting research and monitoring activities
- At least 3 years of working experience in the sphere of human rights
- Analytical and research skills and abilities
- Excellent knowledge of Armenian, good knowledge of English is encouraged
- Great communication skills with diverse institutions
- Skills in working individually and in a team
- Ability and willingness to flexible and productive work
- Knowledge on issues related to women’s rights and gender based violence in Armenia
Application procedure
Please send us your CV, examples of the conducted research or reports and contact details of 2 referees to [email protected] email address. Please indicate “Court monitoring ToR application” in the subject line of your letter.
Both individuals and organizations are welcome to apply. Organizations should send the examples of conducted monitoring or research, booklet of the organization and contact details of two persons well acquainted with the activities of the organization.
The deadline for submissions is May 24, 2021. Late submissions will not be reviewed. Due to the high number of applications, we will contact only applicants who will proceed to the interview stage.