Հայտարարություն՝ Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող Մարալ Նաջարյանի եւ այլ գերիների վերաբերյալ
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության (Լեռնային Ղարաբաղ) դեմ սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունների հետեւանքով, ի թիվս այլնի, շարունակում է չլուծված մնալ Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին ու նրանց իրավունքներին վերաբերող հարցերը։
2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հայտարարված ամբողջական հրադադարի եւ բոլոր ռազմական գործողությունների ավարտի մասին եռակողմ հայտարարության[1] 8-րդ կետով հստակ սահմանվում է, որ «Տեղի է ունենում ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակում»։ Չնայած նշվածի՝ Ադրբեջանում դեռեւս շարունակում են գերության մեջ մնալ ՀՀ քաղաքացիներ։ Ավելին, հրադադարի հայտարարության ստորագրումից հետո անգամ շարունակվում են գերեվարվել քաղաքացիական անձինք։ Նշված դեպքերից մեկով՝ նոյեմբերի 10-ին գերեվարվել է Մարալ Նաջարյանը, ով գտնվում է Բաքվի բանտում։ Ասվածը հաստատվել է նաեւ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից[2]։ Իր հերթին, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի տրամադրած տեղեկատվության[3] համաձայն՝ Ադրբեջանում է գտնվում առնվազն 4 կին գերի։
Չնայած բոլոր գերիների վերադարձի կամ ազատ արձակման հրամայականին՝ բարձր մակարդակի բանակցություններում հանիրավի չի քննարկվում գերիների հարցը, եւ Փաշինյան-Պուտին-Ալիեւ ձեւաչափում մարդու իրավունքները շարունակվում են ստորադասվել ճանապարհային հանգույցների ապաշրջափակման խնդրին, ինչն ուղղակիորեն անընդունելի է միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանման տեսանկյունից։
Հարկ է նկատել, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերով կարգավորվում են պատերազմի ժամանակ գործող պատերազմի իրավունքը (jus in bello)։ Սա միջազգային իրավունքի այն ճյուղն է, որը ձգտում է սահմանափակել զինված ընդհարման ազդեցությունը՝ պաշտպանելով նաեւ այն անձանց, ովքեր չեն մասնակցում ռազմական գործողություններին։ Այս առումով՝ կարեւոր է ընդգծել 1949 թվականի օգոստոսի 12-ին ընդունված երկու՝ «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» Ժնեւի երրորդ կոնվենցիայի (Ժնեւի երրորդ կոնվենցիա) եւ «Պատերազմի ժամանակ քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին» Ժնեւի չորրորդ կոնվենցիայի (Ժնեւի չորրորդ կոնվենցիա) կարգավորումները։
Նշված կոնվենցիաները ոչ միայն անդրադառնում են բոլոր հանգամանքներում եւ առանց որեւէ խտրականության անձանց նկատմամբ մարդասիրական վերաբերմունքի պահպանմանը, այլեւ հատուկ կարգավորումներ են պարունակում պատերազմական իրավիճակներում հայտնված կանանց իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից։
Ժնեւի երրորդ կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածով ամրագրված է կանանց նկատմամբ հարգանքի եւ արժանապատիվ վերաբերմունքի սկզբունքը։ Ժնեւի չորրորդ կոնվենցիայի 27-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ «Կանայք պետք է հատկապես պաշտպանված լինեն իրենց պատվի դեմ կատարվող ցանկացած ոտնձգությունից, մասնավորապես՝ բռնաբարությունից, բռնի մարմնավաճառությունից կամ անպարկեշտ հարձակման ցանկացած ձեւից»։ Միաժամանակ, Ժնեւի երրորդ կոնվենցիայի 25-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ «Այն ճամբարներում, որտեղ տղամարդկանց կողքին գտնվում են ռազմագերի կանայք, նրանք պետք է ապահովված լինեն առանձին ննջասենյակներով»։ Նույն կոնվենցիայով նաեւ նախատեսվում է ռազմագերիների առողջության պահպանման, ինչպես նաեւ հիգիենիկ միջավայրի ապահովման կանոնները, իսկ բոլոր այն ճամբարներում, որտեղ պահվում են ռազմագերի կանայք, նրանց համար պետք է տրամադրվեն հիգիենիկ միջավայրի պահմանման համար առանձին հարմարություններ:
Իր հերթին, 1974 թվականի ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված «Արտակարգ իրավիճակներում եւ զինված բախումներում կանանց եւ երեխաների պաշտպանության մասին» հատուկ հռչակագիրը եւս սահմանում է, որ պետք է ձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ քայլերը` ապահովելու այնպիսի միջոցառումների արգելումը, ինչպիսին են կանանց նկատմամբ հետապնդումները, խոշտանգումները, պատժիչ միջոցառումները, ստորացուցիչ վերաբերմունքն ու բռնությունը։
Հիմք ընդունելով Արցախի Հանրապետությում շարունակվող լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի կողմից դրսեւորված առանձնակի դաժանության դեպքերը, Ադրբեջանում պարբերաբար շարունակվող հայատյացության քաղաքականությունն ու ռազմագերիների նկատմամբ ծայրաստիճան դաժան վերաբերմունքը՝ անհրաժեշտ ենք համարում գործուն քայլեր ձեռնարկել բացառելու գերեվարված բոլոր անձանց նկատմամբ հնարավոր իրավունքների խախտման դեպքերը։
Ելնելով վերոգրյալից՝ պահանջում ենք.
Մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող միջազգային կառույցներից՝ երաշխավորել իրենց մանդատի եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակներում ամրագրված մարդու իրավունքների պաշտպանությունը՝ ապահովելով կին գերիների պահման պատշաճ պայմանները, այդ թվում՝ սեռական եւ ֆիզիկական բռնությունից զերծ լինելու իրավունքի պաշտպանությունը։
ՀՀ կառավարությունից՝ գործուն քայլեր իրականացնել՝ գերիների վերադարձի գործընթացի ուղղությամբ։
[1] https://www.primeminister.am/hy/press-release/item/2020/11/10/Announcement/
[2] https://twitter.com/TatevikHayrape1/status/1348335316642443267
[3] https://artsakhpress.am/arm/news/136661/paterazmi-hetevanqov-qaxaqaciakan-andzanc-shrjanum-ka-40-anhet-korats-gerutyan-mej-e-pahvum-4-kin.html
Նախորդ Որտե՞ղ են գործելու եւ միջամտելու միջազգային հանրության եւ միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կամքը, ուժը եւ գործիքները

The statement on Maral Najarian and other POWs in captivity in Azerbaijan
As a result of the large-scale hostilities unleashed by Azerbaijan against the Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh) on September 27, 2020, among other things, the issues related to the RA citizens and their rights in captivity in Azerbaijan remain unresolved.
Section 8 of the Tripartite Declaration (1)  on the complete ceasefire and the end of all military operations in the Nagorno-Karabakh conflict zone as of November 10, 2020, clearly defines, that “An exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons and bodies of the dead is to be carried out”. Despite the above, RA citizens are still in captivity in Azerbaijan. Moreover, even after the signing of the ceasefire declaration, civilians continue to be captured. One of the mentioned cases is the case of Maral Najaryan who was captured on November 10, 2020 and who is in Baku prison now. This was also confirmed by the European Court of Human Rights (2). In its turn, according to the information (3) provided by the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh, at least 4 women prisoners are in Azerbaijan.
Despite the imperative of the return or release of all prisoners, the issue of prisoners is unjustly not discussed in high-level negotiations, and in Pashinyan-Putin-Aliyev negotiations the questions of human rights continue to be subordinated to the issue of unblocking transport ties, which is directly unacceptable from the point of view of protection of international humanitarian law.
It should be noted that the norms of international humanitarian law regulate the law of war during a war (jus in bello)This is the branch of international law that aims to limit the impact of armed conflict by protecting those who do not take part in hostilities. In this way, it is important to emphasize the regulations of two Geneva Conventions: the Third Geneva Convention related to the treatment of prisoners of war (Third Geneva Convention) and the Fourth Geneva Convention relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War on the (Fourth Geneva Convention) adopted on August 12, 1949.
These conventions not only refer to the protection of humanitarian treatment in all circumstances and without any discrimination, but also contain special provisions for the protection of the rights of women in armed conflicts.
Article 14 of the Third Geneva Convention stipulates the principle of respect and honor for women. The article 27 of the Fourth Geneva Convention defines that “Women should be especially protected from any harassment on their honor, in particular from rape, forced prostitution or any form of indecent assault”. At the same time, the article 25 of the Third Geneva Convention defines, that “In any camps in which women prisoners of war, as well as men, are accommodated, separate dormitories shall be provided for them.” Same convention also defines the rules of health care for prisoners of war, as well as the provision of a hygienic environment, and in all camps where women prisoners of war are held, separate facilities should be provided for them to maintain a hygienic environment.
In turn, the 1974 UN General Assembly Special Declaration on the Protection of Women and Children in Emergency and Armed Conflict also defines, that all necessary steps shall be taken to ensure the prohibition of measures such as persecution, torture, punitive measures, degrading treatment and violence, particularly against that part of the civilian population that consists of women and children.
Based on the cases of special atrocities committed by Azerbaijan during the large-scale hostilities in the Republic of Artsakh, the ongoing anti-Arminianism policy in Azerbaijan and the extremely cruel treatment of prisoners of war, we consider the necessity to take effective steps to prevent possible violations of the rights of all captives.
Based on the above, we demand.
From international human rights organisations: within the framework of their mandate and international humanitarian law guarantee the protection of human rights providing the adequate conditions for POWs women, including the right to be free from sexual and physical violence.
From the Government of the Republic of Armenia:  to realize active steps towards the process of the return of all captives.
1. https://www.primeminister.am/en/press-release/item/2020/11/10/Announcement/
2. https://twitter.com/TatevikHayrape1/status/1348335316642443267
3. https://artsakhpress.am/arm/news/136661/paterazmi-hetevanqov-qaxaqaciakan-andzanc-shrjanum-ka-40-anhet-korats-gerutyan-mej-e-pahvum-4-kin.html
Previous Where is the will, power and tools of the international community and international human rights organizations to act and intervene?