Մարդու իրավունքների տուն Երևանը և Ընդդեմ կանանց նկատմամբ բռնության կոալիցիան սույն հայտարարությամբ իրենց մտահոգությունն են հայտնում Հայաստանում կին իրավապաշտպան Լարա Ահարոնեանի դեմ ատելության խոսքի և հարձակումների առնչությամբ։
Մարտի 8-ին «Քաղաքացիական հասարակություն-Ազգային ժողով համագործակցության հարթակ՝ հանուն կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների» խորագրով միջոցառման ընթացքում տիկին Ահարոնեանը իր ելույթում խոսեց աղքատ, հաշմադամություն ունեցող, միայնակ մայր, լեսբի, տրանս և բիսեքսուալ կանանց իրավունքների մասին, ինչի արդյունքում նա եւս մեկ անգամ հայտնվեց օնլայն հարձակումների եւ ատելության խոսքի թիրախում։
Թշնամական վերաբերմունքը, որ ուղեկցվում էր ատելության խոսքով եւ խտրականության կոչերով, իր մեջ ներառում էր նաեւ նրան սպանելու, բռնաբարելու և ընտանիքին վնասելու սպառնալիքներ։ Վերջին ամիսներին իրավապաշտպանները Հայաստանում հաճախ են թիրախավորվում, իսկ Լարա Ահարոնեանը էլ ավելի հաճախ է լինում թիրախում, քանի որ ակտիվորեն պայքարում է գենդերային հավասարության և կանանց վերարտադրողական առողջության իրավունքի համար։
Նա հարձակումների թիրախում է դեռևս 2013 թվականից: Դրանք այժմ էլ շարունակվում են նրա եւ նրա ընտանիքի դեմ։
Պետությունը դեռեւս թերանում է իրավապաշտպանների համար անվտանգ և նպաստավոր միջավայրի ապահովման, իրավապաշտպանների իրավունքների պաշտպանության երաշխավորման իր պարտավորություններում, որոնք ստանձնել է մարդու իրավունքների մի շարք միջազգային պայմանագրերի վավերացմամբ (Մարդու իրավունքների համընդանուր հռչակագիր, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագիր և այլն), ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված Իրավապաշտպանների հռչակագրի (Համընդհանուր ճանաչված մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության և ապահովման ուղղությամբ անհատների, խմբերի և հասարակական մարմինների իրավունքների և պարտականությունների վերաբերյալ հռչակագիր)։ Համաձայն վերը նշված հռչակագրի 12-րդ հոդվածի՝ «Պետությունը պետք է ձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իրավասու մարմինների կողմից պաշտպանելու համար յուրաքանչյուրին անհատապես կամ այլ անձանց հետ միասին ցանկացած խախտումից, սպառնալիքից, հատուցումից, դե ֆակտո կամ դե յուրե, թշնամությունից, խտրականությունից, ճնշումից, կամ այլ կամայական գործողություններից, որպես հետևանք իր այն իրավունքների իրավաչափ իրականացման, որոնք վկայակոչված են սույն Հռչակագրում»։ Իրավապաշտպանների իրավիճակի հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցող Մարգարեթ Սեկագիան իր զեկույցում (A/HRC/25/55, 2013) մասնավորապես անդրադարձել է պետության կողմից իրավապաշտպանների պաշտպանությանն ուղղված քաղաքականություններում գենդերային հեռանկարների ներառման անհրաժեշտությանն ու կարեւորությանը։ ։ Նա ընդգծել է, որ կին իրավապաշտպաններն ավելի վտանգված են ենթարկվելու բռնության, հատկապես այն պատճառով, որ նրանք հաճախ մարտահրավեր են նետում ընդունված սոցիալ-մշակութային նորմերին, ավանդույթներին ինչպես նաև հասարակությունում կնոջ դերին և դիրքին, կանացիության, սեռական կողմնորոշման վերաբերյալ առկա կարծրատիպերին։ Հայաստնում կին իրավապաշտպանները հաճախ են ենթարկվում նմանատիպ բռնության և մշտապես աշխատում են ծայրահեղական խմբերի կողմից ֆիզիկական և/կամ վերբալ բռնության սպառնալիքների միջավայրում Հատկանշական է, որ 2013 թվականին ՄԱԿ-ն ընդունել է կին իրավապաշտպանների մասին կարևորագույն բանաձև (A/RES/68/181, 2013)։
2019 թվականի մարտի 11-ին Լարա Ահարոնեանը հաղորդում է տվել ՀՀ Ոստիկանություն՝ հարձակումների, վիրավորանքների և ատելության խոսքի վերաբերյալ՝ պահանջելով գտնել և պատժել իր դեմ հարձակումների պատասխանատուներին։ Այնուամենայնիվ, իրավապաշտպանների՝ ատելության խոսքի թիրախ դառնալու և Ոստիկանություն հաղորդում տալու, ապա դրան հաջորդող շարունակական հարձակումների փորձը ցույց է տալիս իրավապաշտպանների անվտանգության ապահովման գործում վճռական եւ հրատապ քայլերի անհրաժեշտությունը։ Ցավոք, իրավապաշտպանների կողմից ատելության խոսքի դեմ Ոստիկանություն տրված հաղորդումներից որևէ մեկը չի բացահայտվել և ոչ ոք պատասխանատվության չի ենթարկվել, և Ոստիկանության ու այլ իրավասու կառույցների անգործությունը միայն վատթարացնում է դրությունը, քանի որ տպավորություն է ստեղծվում, որ իավապաշտպանների նկատմամբ բռնությունները անպատիժ են մնում։
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Հայաստանում օր օրի աճում են ծայրահեղական խմբերը, որոնք ամեն կերպ խոչընդոտում եւ վարկաբեկում են և իրավապաշտպանների գործունեությունը, մենք կարիք ունենք ՀՀ Կառավարության կողմից արդյունավետ պաշտպանության, իրավական երաշխիքների և աջակցության՝ մեր գործունեության շարունակությունը ապահովելու համար։ Մենք գտնում ենք, որ
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է ապահովի Ոստիկանության արդյունավետ գործունեությունը իրավապաշտպանների դեմ ատելության խոսքի, հարձակումների դեպքերով պատշաճ քննության առնչությամբ։
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է ընդունի գենդերային զգայուն քաղաքականություն՝ իրավապաշտպանների պաշտպանության գործում հստակ գենդերային հեռանկարներով։
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է ընդունի, որ իրավապաշտպանների արդյունավետ պաշտպանությունն ու նրանց հետ համագործակցությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում առաջնահերթություն է։
- ՀՀ Կառավարությունը պետք է գործի ՄԱԿ-ի կին իրավապաշտպանների բանաձևի շրջանակներում, հրապարակայնորեն ընդունի նրանց գործունեության կարևորությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում, հասցեագրի բոլոր տարիքային խմբերի կին իրավապաշտպանների հանդեպ խտրականությունը և բռնությունը, միջոցներ ձեռնարկի նրանց պաշտպանության համար։ Բացի այդ, ՀՀ Կառավարությունը պետք է ընդունի իրազեկման քաղաքականություն, այդպիով նպաստելով իրավապաշտպանների գործունեության օրինականությանը։
- ՀՀ Կառավարություն պետք է փոփոխություններ նախաձեռնի ՀՀ Քրեական օրենսգրքում՝ ներառելով այնտեղ կարգավորումներ ատելության խոսքի եւ ատելության հիմքով հանցագործությունների վերաբերյալ։

The Human Rights House Yerevan and Coalition to Stop Violence against Women are concerned regarding the case of Mrs. Lara Aharonian, women human rights defender in Armenia.
On March 8, 2019, in the framework of the Civil Society-Parliament cooperation platform for gender equality and equal opportunities on the rights of women from all groups, Mrs. Aharonian made a speech about the rights of poor women, women with disabilities, single mothers, lesbian, trans and bisexual women, etc, which made her a target for further online attacks and hate speech. The hostile attitudes backed by discriminatory narratives and hate speech have included threats to kill and rape her and harm her family. It is the latest of a succession of attacks in recent months targeting human rights defenders, especially Mrs. Lara Aharonian, as she is a vocal women’s rights defender in Armenia and is fighting for gender equality and reproductive rights of women. She has been in the spot of the attacks since 2013 and the attacks against her and her family are currently ongoing.
The state is lacking its obligation to ensure a safe and enabling environment for human rights defenders and guarantee proper protection to human rights defenders, as a part of its responsibility to protect and promote human rights as stipulated by numerous international treaties, ratified by Armenia, including Universal Declaration of Human Rights, ICCPR (International Covenant on Civil and Political Rights) and specified by the Declaration on Human Rights Defenders (Declaration on the Right and Responsibility of Individuals, Groups and Organs of Society to Promote and Protect Universally Recognized Human Rights and Fundamental Freedoms) adopted by the resolution of UN General Assembly. According to Article 12 of the above mentioned Declaration, “The State shall take all necessary measures to ensure the protection by the competent authorities of everyone, individually and in association with others, against any violence, threats, retaliation, de facto or de jure adverse discrimination, pressure or any other arbitrary action as a consequence of his or her legitimate exercise of his/her rights.” In her report on the situation of human rights defenders (A/HRC/25/55, 2013), the Special Rapporteur Margaret Sekaggya specifically focused on integrating a gender perspective into the State’s policies aimed at the protection of human rights defenders. She highlighted that women human rights defenders are more at risk of suffering certain types of violence and prejudice, particularly because women defenders are often perceived as challenging accepted socio-cultural norms, traditions, and stereotypes about femininity, sexual orientation, and the role and status of women in society. Importantly, in 2013 the UN adopted its landmark Resolution on Protecting Women Human Rights Defenders (A/RES/68/181, 2013). In Armenia, women human rights defenders are often subjected to these forms of violence and constantly work under the threat of both physical and verbal attacks organized and/or triggered by anti-human rights extremist groups.
On March 11, 2019, Mrs. Lara Aharonian reported the attacks and insults, hate speech to the Police of RA with a demand to investigate and punish those responsible for the attacks against her. However, the previous experiences of human rights defenders becoming a target for hate speech and reporting it to the Police, and the continuing attacks against those working in the field of human rights in Armenia show the urgency of taking decisive steps to ensure defenders’ safety. Regrettably, none of the hate speech cases reported to the Police by human rights defenders were legally identified as such and nobody took responsibility for spreading hatred, and the inaction by the Police and other responsible state institutions only worsens this climate, because it gives the impression that violence against defenders will be tolerated and go unpunished.
Given this, and in light of the growing number of extremist groups who threaten and try to discredit human rights defenders, we need more protection, legal guarantees, and support from the Armenian Government for our effective functionality. We insist on the following:
The Government of Armenia should ensure the effective functioning of the State Police regarding the proper investigation of hate speech, assault and attack cases against human rights defenders.
The Government of Armenia should adopt an effective gender-sensitive policy aimed at the protection of human rights defenders with a clear gender perspective.
The Government of Armenia should ensure that effective protection of and cooperation with the human rights defenders is a prioritized issue within the framework of the protection of human rights in Armenia.
The Government of Armenia should act in the spirit of UN Resolution on Protecting Women Human Rights Defenders, acknowledge publicly the important and legitimate role of women human rights defenders in the promotion and protection of human rights, address structural discrimination and violence faced by women human rights defenders of all ages and groups and take all measures to ensure their protection. In addition, the Government of Armenia should adopt an awareness-raising policy and promote the legitimacy and the work of human rights defenders.
The Government of Armenia should make amendments to acknowledge hate speech and hate crimes and include them to the Criminal Code.